Fb pixel

Offsetová hypotéka

Offsetová hypotéka

I když takzvané offsetové hypotéky mají za sebou již více než patnáctiletou historii, dosud nejsou úplně známé. Dá se s nimi skutečně ušetřit? Pro koho se hodí a pro koho ne?

Co je offsetová hypotéka?

Zatím v Česku ne příliš rozšířený finanční produkt offsetová hypotéka pochází původně z Velké Británie a v principu jde o poměrně jednoduché spojení klasické hypotéky a spoření.

Jinak se tomuto postupu říká také bilanční mechanismus. Pod tímto termínem se skrývá to, že si na speciálním tzv. bilančním účtu šetříte peníze. Ty tam posíláte ze svého standardního účtu, přičemž v případě, že byste je neodkladně potřebovali na cokoli použít, manipulovat s nimi samozřejmě libovolně můžete. A tato rezerva se následně odečítá od zůstatkové částky hypotéky. Což znamená, že svůj hypoteční úvěr tak splácíte pouze ve výši snížené o vaše úspory.

Jaké jsou její výhody a nevýhody offsetové hypotéky?

Zatím není v Česku příliš rozšířená offsetová hypotéka, nenabízejí ji banky úplně běžně, vůbec první byla svého času mBank, která ji nicméně záhy pro přílišnou výhodnost pro klienty poskytovat zase přestala. Vhodná je ovšem spíše pro ty, kteří mají k dispozici vyšší částku, jíž ale rovnou z nějakého důvodu nechtějí umořit část hypotéky. Jestliže nemáte na účtu každý měsíc pravidelnou výplatu o shodné výši, tak je offsetová hypotéka poměrně užitečným nástrojem, který vám umožní flexibilitu v nakládání s vlastními financemi.

Daň za tuto svobodu však rozhodně existuje. Oproti hypotečnímu úvěru klasickému se dočkáte vyšší úrokové sazby. Odvíjí se konkrétně od toho, jak vysokou sumu máte na bilančním účtu, respektive od rozdílu mezi ní a výší částky úvěru.

Při dostatečně vysokém zůstatku na bilančním účtu můžete skutečně ušetřit, protože pak budete splácet jenom základní obnos, který jste si půjčili, bez úroků. Obecně lze říct, že aby se opravdu vyplatila, měli byste mít naspořen alespoň milion korun. V případě, že neuspoříte naopak nic, promění se hypotéka offsetová v tu běžnou.

kalkulacka_hypoteky

Kategorie
back to top
×