Fb pixel

Co je to vlastně hypotéka?

Co je to vlastně hypotéka?

Hypoteční úvěr neboli hypotéka je určený jak fyzickým, tak i právnickým osobám. Vždy je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Většinou se využívá jako zástava financovaná nemovitost, ale nemusí to být podmínkou. Hypoteční banky nabízí hned dva typy úvěrů. Prvním je účelová hypotéka, která se striktně váže na investici do nemovitosti. A tím druhým je neúčelová hypotéka neboli americká hypotéka, kdy lze úvěr použít na cokoliv.

Je hned několik účelů úvěru. Třeba koupě nemovitosti do osobního vlastnictví, jako je byt nebo rodinný dům. Dále financování výstavby nemovitosti, rekonstrukcí, modernizce, oprav nemovitosti, případně nástavby, vestavby nebo přístavby. Hypotéku můžete také využít na koupi podílu nemovitostí za účelem vypořádání spoluvlastnických podílů. Můžete si za ni pořídit družstevní podíl a úhradu členského podílu. Dále zpětné proplacení vlastních finančních prostředků investovaných do nemovitosti.

Pokud chcete zažádat o hypoteční úvěr, pak musíte prokázat, že jste plnoletý občan České republiky. Žadatelem se může stát i cizinec, který má v České republice dlouhodobý nebo trvalý pobyt. Hypoteční banka se zaměřuje především na jeho schopnost splácet daný úvěr. Pokud tedy máte o hypotéku opravdový zájem, pak je nutné prokázat dostatečnou výši příjmů ze závislé činnosti, jako je zaměstnání, podnikání, nájemné či různé sociální dávky. Správný žadatel by měl mít výbornou platební historii, čímž se myslí placení svých závazků včas.

Zákon také určují hranici poskytnutí hypotečního úvěru. Tato hranice sahá do výše 70% ceny zastavěné nemovitosti. Existují také banky, které umožňují i celých 100%. Co se týče minimální výše hypotéky, tak tu mají jednotlivé banky individuální, většinou to bývá kolem 200 000 korun.

kalkulacka_hypoteky

Kategorie
Štítky
  • Příspěvek nemá žádné štítky
back to top
×