Fb pixel

Co možná nevíte o hypotékách

Co možná nevíte o hypotékách

Nejprve se podíváme na problematiku prokazování příjmů. Nejjednodušší prokazování nastane v případě, že má žadatel svůj bankovní účet u banky, od které si chce zažádat o úvěr. Je to převážně kvůli tomu, že daná banka má nejvíce informací o klientovi, tedy i o tom, jakou jsou jeho pravidelné příjmy a výdaje. Pokud jste se ale rozhodli, že si chcete zažádat o hypotéku u jiné banky, než máte bankovní účet, pak se připravte na to, že po vás banka bude chtít potvrzení podle způsobu získání příjmů. Existují dav typy prokazování příjmů, a to potvrzení o příjmu ze zaměstnání a prokazování příjmů u podnikatelů.

Potvrzení o příjmu ze zaměstnání bude banka chtít v případě, že je žadatel zaměstnancem. Toto potvrzení vystavuje zaměstnavatel. Budete potřebovat poslední tři výpisy z účtu, na který vám chodí výplata. Důležitým faktorem pro banku je ten, zda je žadatel ve zkušební lhůtě či ve lhůtě výpovědní. Banky také nerady schvalují hypotéky, když máte pracovní poměr na dobu určitou. Pokud je vám ovšem alespoň jednou prodloužen, pak s tím zpravidla nemají problém.

Prokazování příjmu u podnikatelů je nutné, pokud jste podnikatelé nebo OSVČ. Zde prokazování probíhá prostřednictvím aktuálního daňového přiznání a také potvrzením o zaplacení daně z příjmu. Některé banky mohou trvat také na potvrzení o bezdlužnosti od Finančního úřadu. Pokud žadatel dělá všechno pro to, aby měl co nejnižší daně, může se mu celá žádost o hypotéku ještě více zkomplikovat.

Pokud se zaměříme na problematiku splácení, pak zde platí jedno „pravidlo“. Když hypotéku splácíte postupně, pak nejprve splatíte úroky, a poté úvěr. Existují hned tři typy splácení. První se nazývá anuitní, ve kterém klient platí po celou dobu úvěru stále stejnou výši měsíční splátky. Druhým je progresivní, kdy klient ze začátku splácí nižší měsíční splátky, které se postupně navyšují. A třetím je degresivní, které je opakem progresivní, tedy klient platí prvně vyšší měsíční splátky, které se později snižují.

kalkulacka_hypoteky

Kategorie
Štítky
  • Příspěvek nemá žádné štítky
back to top
×