Fb pixel

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky

Rozhodnutí, které vede k žádosti o hypotéku bývá výsledkem dlouhého rozmýšlení. Pak jednoho dne narazíte na byt nebo dům a máte jasno, chcete bydlet ve vlastním a rádi byste v tomto konkrétním. Vzpomenete si tedy na reklamy, jak jdou lidé do banky a vycházejí ven s úsměvem. Bohužel v reálném světě je situace poměrně složitější a jedná se o zdlouhavější proces a může se stát, že váš vysněný domov již bude prodán, tedy pokud nepodepíšete rezervační smlouvu. Co se, ale stane když pak hypotéku nedostanete? Proto je nejlepší si ověřit, zda máte nárok na hypotéku, tím, že si projdete smluvní podmínky dané instituce.

Jak dlouho tedy trvá vyřízení hypotéky?

Na otázku jak dlouho trvá vyřízení hypotéky říkáme: Průměrná doba vyřízení hypotéky se pohybuje okolo třiceti dní, avšak tato doba je poměrně rozmanitá a proměnná, protože je ovlivněna mnoha faktory. Samotná doba schvalování hypotéky bankou se, ale pohybuje jen okolo pěti dnů. Co tedy tvoří tu zbylou lhůtu? Většinou papírování, dokládání mnoha dokladů a zase papírování.

Jak urychlit vyřízení hypotéky?

Abychom zrychlili vyřizování hypotéky, tedy podání žádosti o posouzení našeho nároku na hypotéku, můžeme využit několika možností:

Zažádat si o hypotéku v bance, kterou běžně využíváme. Ano, v tomto případě nevybíráme banku, podle nabízené výše úroků a poskytovaných výhod, ale vybíráme si banku, která nás zná. Díky tomu dojde ke snížení počtu dokládaných dokladů a také ke zrychlení celého procesu. Jestliže postupujeme podle pokynů a vše důsledně dodržíme, zkrátíme si dobu vyřizování až o několik týdnů.

Požádáme o pomoc hypotečního specialistu, který na základě vámi předložených dokladů a skutečností prověří nabídky jednotlivých bank, a zda u nich splňujete podmínky pro přiznání hypotéky. Následně vám hypoteční specialista předloží jednotlivé nabídky a pomůže vám doložit potřebné doklady. Tímto se celý proces zrychlí také i o několik týdnů.

Můžete si projít nabídky a smluvní podmínky sami, následně si nachystat všechny doklady, ještě dříve než navštívíte banku. I to může vést, k rychlejšímu zpracování vaší žádosti.

Jaké doklady se většinou potřebují?

  • podepsanou žádost o úvěr
  • dokumenty, jež vypovídají o vašich příjmech, zde záleží hodně na tom, jak rychle se vám tyto doklady podaří sehnat. Jestliže jste zaměstnanec, potvrzení o výši příjmů vám obratem vystaví zaměstnavatel. U osob samostatně
  • výdělečně činných bude nutno doložit zpracované a podané daňové přiznání, jež může lhůtu vyřízení hypotéky pořádně prodloužit.
  • odhad nemovitosti, který vám může vypracovat nezávislý odhadce nebo odhadce vybrané banky.

Banka po vás může také požadovat 

  • doklady o placených závazcích, mezi které patří například další úvěry, půjčky nebo výživné na nezaopatřené dítě apod.
  • přehled také o vašich vlastních prostředcích. Připravte se tedy na to, že budete muset dokládat své úspory v bance nebo úspory, jež jsou součástí stavebního spoření.
  • Pokud hodláte nemovitosti financovat prostřednictvím hypotéky, bude nutno bance doložit také aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek katastrální mapy.

Jakmile kompletní dokumentaci předložíte, banka vás o schválení úvěru vyrozumí zhruba během následujících 14 dnů.

back to top
×