Fb pixel

Jaké můžou být typy hypoték?

Jaké můžou být typy hypoték?

Jak jsme si již řekli, tak hypotéka se rozděluje na dva základní typy úvěrů, a to na účelový a neúčelový. Pojďme se na ně ovšem podívat trochu podrobněji.

Jako první si představíme hypotéku bez dokládání příjmů. Tento typ hypotečního úvěru je v praxi o trochu dražší než ty ostatní. Přičemž banka je ochotna klientovi půjčit maximálně 50% až 60% z ceny nemovitosti. Pod tento hypoteční úvěr spadají ještě taková dvě odvětví, a to americká a australská hypotéka. Americká hypotéka je neúčelový hypoteční úvěr. V tomto případě není financování zaměřenou pouze na nemovitosti. Australská hypotéka je hypoteční úvěr s degresivním výpočtem úrokové sazby.

Následuje kombinovaná hypotéka. Jedná se o hypoteční úvěr kombinovaný s investičním životním pojištěním. Kombinovaná hypotéka funguje na principu, že klient hypoteční bance splácí pouze úroky. Ten zbytek investuje do produktu investičního životního pojištění. Klient do toho vstupuje s tím, že nese tržní riziko dané pojišťovny. Tento typ hypotečního úvěru je už jaksi zastaralý, a tak se málokdy používá.

Dalším typem je hypotéka na pronájem. Ten slouží pro případ financování koupě nemovitosti k pronájmu. Banka vám tímto umožní započítání příjmů z budoucího pronájmu.

Následuje předhypoteční úvěr. Zde se jedná o typ spotřebitelského úvěru, který má za úkol sloužit pro financování investic do nemovitostí. Poskytuje se zpravidla v kombinaci s následným hypotečním úvěrem. Klienti si o něj žádají často kvůli překlenutí období před převodem družstevního bytu do osobního vlastnictví.

Posledním typem je hypotéka s neúčelovou částí. Tento hypoteční úvěr nemusíte použít pouze na investice do nemovitosti (účelová část). Můžete ji využít také na financování, jehož účel banku nezajímá, tedy neúčelovou část. Ovšem by mělo být nějakým způsobem spojeno s nemovitostí.

kalkulacka_hypoteky

back to top
×