Fb pixel

Předhypoteční úvěr

Předhypoteční úvěr

Co je to předhypoteční úvěr a na co se hodí?

Ačkoli je hypotéka ideálním řešením pro financování vlastního bydlení, ne vždy ji lze díky jejím podmínkám sjednat. Hypotéka nemůže být sjednána v případě, kdy je v otázce nemovitost, kterou nelze použít jako zástavu – to je například v případě družstevních bytů nebo privatizace obecního bytu. Naštěstí existuje předhypoteční úvěr, který hypotéce přechází a zároveň na ni navazuje. Pojďme si ho v dnešním článku blíže představit!

Co je to předhypoteční úvěr?

Předhypoteční úvěr představuje druh úvěru, který je poskytován fyzickým osobám chtějícím si pořídit nemovitost od firmy, družstva, obce nebo získat nemovitost v rámci developerských projektů. Na rozdíl od klasické hypotéky není zajištěn zástavním právem, díky čemuž jej může získat mnohem více lidí. Sjednává se zároveň s hypotékou, která na něho navazuje a která je současně určená k jeho následnému uhrazení.

Vyšší úrok

Stinnou stránkou předhypotečního úvěru je vyšší úrokové procento, které se zpravidla pohybuje kolem 6%. Tato úroková sazba přetrvává až do doby, než se stanete vlastníkem nemovitosti. V tu chvíli plynule přejdete na klasickou hypotéku, která je spojena s nižší úrokovou sazbou.

Předhypoteční úvěr splácíte hypotékou

Jak již bylo zmíněno výše – předhypoteční úvěr můžete splatit pouze navazující hypotékou. To znamená, že jej nemůžete splatit z vlastních zdrojů ani z jiné půjčky. Tato skutečnost ale neznamená, že navazující sjednaný úvěr nemůžete splatit předčasně – to lze, ale pouze v souladu s předpisy konkrétní banky.

Výhody a nevýhody předhypotečního úvěru

Asi jako všechno v dnešní době má i předhypoteční úvěr svá pro a proti. My vám je nyní prozradíme!

Výhody:

  • můžete získat peníze i na nemovitost, na kterou nelze dát zástavní právo
  • na předhypoteční úvěr dosáhne daleko více lidí

Nevýhody:

  • vyšší úroková sazba
  • nutnost splatit jej navazující hypotékou, kterou musíte sjednat společně s předhypotečním úvěrem

kalkulacka_hypoteky

back to top
×