Fb pixel

Variabilní hypotéka

Variabilní hypotéka

Na trhu existuje velké množství typů hypoték, které banky nabízí. Můžeme si zřídit například účelovou hypotéku, či neúčelovou, známou pod názvem americká hypotéka. Dále si můžeme zřídit podle způsobu splácení na anuitní, degresivní, či progresivní hypotéku. Za pozornost jistě stojí také hypotéka fixní, či takzvaná variabilní hypotéka.

Variabilní hypotéka

Čím se vyznačuje variabilní hypotéka? Variabilní hypotéka, jinými slovy také plovoucí hypotéka, se vyznačuje zejména tím, že má variabilní úrokovou sazbu. Co to znamená? Jedná se o to, že výše variabilní hypotéky se mění v závislosti na změně úrokových sazeb. Tedy reaguje na veškeré změny, které se odehrávají na finančním trhu. S výší úrokové sazby se změní i výše měsíční splátky. Tudíž, nikdy si nemůžete být jisti kolik peněz daný měsíc, bude potřeba složit na měsíční splátku. Z tohoto důvodu se variabilní hypotéka v žádném případě nedoporučuje klientům, kteří mají už tak dostatečně napnutý rodinný rozpočet a každý měsíc počítají s platbou stejné částky. V tomto případě se doporučuje hypotéka fixní, tedy ta která má pevně danou výši měsíčních splátek. Pokud se rozhodnete změnit například svoji fixní hypotéku na variabilní nebo naopak, je to možné po zaplacení určitého poplatku souvisejícího se změnou smlouvy. Pokud ovšem nemusíte řešit váš měsíční rodinný rozpočet, je výhodné si variabilní hypotéku pořídit z hlediska toho, že mnohdy může být levnější než hypotéka fixní.

Výhody variabilní hypotéky

Mezi obrovskou výhodu variabilní hypotéky patří zejména to, že lze hypotéku velmi rychle splatit. To znamená opustit, v co nejzazším čase realitní trh. Další výhodou je také fakt, že většina bankovních institucí nabízí splacení variabilní hypotéky v plné výši, pouze s minimálními sankcemi. To se vyplatí zejména v případě prodeje nemovitostí, pokud se začnou ceny šplhat nahoru.

Kategorie
back to top
×